Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Ωραίοι ως Έλληνες

Κυπελλούχος ο Γκαλίτσιος, δύο γκολ ο Γκέκας, σκόραρε και ο Χριστοδουλόπουλος, ασίστ για Παπασταθόπουλο και Σαμαρά.

Εξαιρετικό ήταν το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, αφού ήταν πολλοί οι Έλληνες που ξεχώρισαν. Πάνω απ' όλους ο Γιώργος Γκαλίτσιος, ο οποίος πανηγύρισε με τη Λόκερεν την κατάκτηση του κυπέλλου για δεύτερη φορά. Ο 28χρονος, μάλιστα, δε θα είναι ο μόνος Έλληνας που θα κατακτήσει τίτλο στο εξωτερικό. Σύντομα αναμένεται να προσθέσουν ένα μετάλλιο στη συλλογή τους οι Γιώργος Σαμαράς και Παντελής Καπετάνος, ενώ πιθανότητες για κάποιο τρόπαιο έχει τόσο ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος όσο και ο Θανάσης Καραγκούνης.

Όπως κάθε εβδομάδα έτσι και αυτή το Sport24.gr κάνει τον έλεγχο των Ελλήνων του εξωτερικού στα πρωταθλήματα που βρίσκονται σε εξέλιξη. Διαβάστε αναλυτικά: Αγγλία - Γκέλα ο Dimi Ούτε ένας Έλληνας δεν πήρε λεπτά συμμετοχής και αυτή τη φορά στην Premier League. Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ), Απόστολος Βέλλιος (Έβερτον) και Κώστας Μήτρογλου (Φούλαμ) έμειναν εκτός αποστολής με τον τελευταίο να είναι ακόμη ανέτοιμος. Αντιθέτως, ο Φέλιξ Μάγκατ είχε συμπεριλάβει στη 18αδα τον Γιώργο Καραγκούνη, ο οποίος όμως έμεινε στον πάγκο στην ήττα από τη Μάντσεστερ Σίτι (5-0).

Τέλος, βασικός για τέταρτο σερί παιχνίδι στην ήττα της Μίντλεσμπρο από την ΚΠΡ (1-3) ο Δημήτρης Κωνσταντόπολος ο οποίος ήταν πάρα πολύ καλός μέχρι τις καθυστερήσεις όταν υπέπεσε σε σοβαρό λάθος χαλώντας έτσι τη συνολική του εικόνα. Ωστόσο, είναι και άτυχος γιατί τον έχει προδώσει ο αγωνιστικός χώρος, αφού η μπάλα αναπηδά.
MIDDLESBROUGH - QPR 1-3 από antonis_tsir

Ισπανία - Μόνο ο Βύντρα Η Λεβάντε με τον Λουκά Βύντρα στη σύνθεσή της κράτησε το μηδέν και πήρε την ισοπαλία από την Εσπανιόλ. Ο 33χρονος αμυντικός είχε πάρα πολύ καλή απόδοση, έδιωξε την μπάλα μία φορά στη γραμμή, ενώ έκανε κι ένα ακόμη σωτήριο τάκλιν. Στον πάγκο έμεινε ο Νίκος Καράμπελας, ο οποίος μεσοβδόμαδα υπέγραψε νέο διετές συμβόλαιο με τον ισπανικό σύλλογο. Σταθερά στον πάγκο και ο Ορέστης Καρνέζης στη νίκη της Γρανάδα επί της Έλτσε (1-0).
Espanyol 0 Levante 0 από acosart

Ιταλία - Γκολ ο Χριστοδουλόπουλος Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έδωσε μία υπεπολύτιμη νίκη στην Μπολόνια, η οποία κατάφερε με αυτό τον τρόπο να βγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Εκτός αποστολής ο Παναγιώτης Κονέ λόγω τραυματισμού αλλά και ο Μάριος Οικονόμου για την Κάλιαρι. Ο Χριστοδουλόπουλος γενικά διανύει πιθανότατα την καλύτερη εποχή του από τότε που πήγε στην Ιταλία. Αντιθέτως, εφιαλτικό ήταν το απόγευμα της Κυριακής για την Ελλάς Βερόνα που έχασε με 5-0 από τη Σαμπντόρια σε ένα παιχνίδι που ο Βαγγέλης Μόρας ήταν βασικός.
videobolcag1-0-14 από TOROGIACOMINO

Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε ο Βασίλης Τοροσίδης στη νίκη της Ρόμα επί της Κιέβο (0-2), ενώ μισή ώρα έπαιξε ο Γιάννης Φετφατζίδης στην ισοπαλία της Τζένοα με την Πάρμα. Και οι δύο πήραν προσπάθειες στο διάστημα που αγωνίστηκαν. Αλλαγή μπήκε και ο Παναγιώτης Ταχτσίδης στη νίκη της Τορίνο επί της Λιβόρνο (3-1).Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε ο Βασίλης Τοροσίδης στη νίκη της Ρόμα επί της Κιέβο (0-2), ενώ μισή ώρα έπαιξε ο Γιάννης Φετφατζίδης στην ισοπαλία της Τζένοα με την Πάρμα. Και οι δύο πήραν προσπάθειες στο διάστημα που αγωνίστηκαν. Αλλαγή μπήκε και ο Παναγιώτης Ταχτσίδης στη νίκη της Τορίνο επί της Λιβόρνο (3-1).
Sampdoria 5-0 Hellas Verona από makaiso246245

Όσον αφορά τη Serie B, ο Σάββας Γκέντσογλου ήταν ο μόνος που αγωνίστηκε περνόντας αλλαγή στη νίκη της Σπέτσια επί της Μπάρι (0-2). Στον πάγκο έμεινε ο Γιάννης Ποτουρίδης στη νίκη της Νοβάρα επί της Κάρπι (1-0). Εκτός αποστολής για τους γηπεδούχους ο Γιώργος Κατίδης και για τους φιλοξενούμενους ο Λάμπης Κιάκης. Σε αυτή την κατηγορία ανήκει και ο Δημήτρης Βοσνακίδης, ο οποίος δεν ήταν στη 18αδα της Μπάρι στη λευκή ισοπαλία της τελευταίας με την Κροτόνε.
اهداف مباراة بارما 1-1 جنوى الدوري الإيطالي... από SportNews24Hour

Γερμανία - Ασίστ ο Παπασταθόπουλος Για μία ακόμη αγωνιστική στην Bundesliga ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ήταν ο μοναδικός Έλληνας που έπαιξε. Ο 25χρονος είχε πολύ καλή απόδοση, ενώ ήταν και ο δημιουργός του πρώτου γκολ, όταν πήρε την κεφαλιά και έστρωσε έτσι την μπάλα στον παρτενέρ του Ματς Χούμελς στη νίκη της Ντόρτμουντ επί του Ανόβερο (0-3). Εκτός αποστολής οι Κώστας Σταφυλίδης (Λεβερκούζεν), Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ) και Κυρικάκος Παπαδόπουλος (Σάλκε), με τον να τελευταίο νιώθει ενοχλήσεις. Όσον αφορά την Bundesliga II, ο Κώστας Φορτούνης πήρε λίγα λεπτά συμμετοχής στη νίκη της Καϊζερσλάουτερν επί της Μόναχο 1860 (0-1). Στον πάγκο έμεινε ο Στέλιος Μαλεζάς στη λευκή ισοπαλία της Φορτούνα Ντίσελντορφ με την Φρανφκούρτη, ενώ εκτός αποστολής έμεινε ο Γιάννης Γιαννιώτας. Τέλος, για την τριτη κατηγορία της Γερμανίας αγωνίστηκαν τόσο ο Νίκος Ιωαννίδης (Χάνσα Ρόστοκ), όσο και ο Θανάσης Ράπτης (Στουτγκάρτερ Κίκερς). Αμφότεροι μπήκαν αλλαγή.
Bundesliga: Hannover 0-3 Borussia Dortmund από omnisport-gr

Ολλανδία - Κανονικά ο Καραγκούνης Λειψή ήταν αυτή η αγωνιστική στην Eredivisie με αποτέλεσμα να μην παίξουν όλες οι ομάδες. Ανάμεσα σε αυτές και η Φέγεννορντ, στην οποία αγωνίζεται ο Κώστας Λάμπρου. Αντιθέτως, είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις η Τσβόλε, η οποία ηττήθηκε με 2-1 από την Άλκμααρ. Επιστροφή για τον Θανάση Καραγκούνη, ο οποίος έπαιξε σε όλο το 90λεπτο.
Άλκμααρ - Τσβόλε 2-1 από el-buitre99

Βέλγιο - Τίτλος για Γκαλίτσιο Το δεύτερο κύπελλο της ιστορίας της πήρε η Λόκερεν με τον Γιώργο Γκαλίτσιο να έχει συμμετοχή και σε αυτό. Ο 27χρονος ήταν βασικός στον τελικό, στον οποίο η ομάδα του νίκησε με 1-0 τη Ζούλτε Βάρεχεμ. Συνολικά είχε πολύ καλή απόδοση αν και υπέπεσε σε ένα σημαντικό λάθος στο πρώτο ημίχρονο. Δεν είχαμε αγώνες πρωταθλήματος, επομένως, δεν υπήρχαν και υποχρεώσεις για τη Σαρλερουά του Στέργου Μαρίνου.
Λόκερεν - Ζούλτε Βάρεχεμ 1-0 από el-buitre99

Τουρκία - Δύο γκολ ο Γκέκας Ονειρεμένη ήταν αυτή η αγωνιστική και για τους δύο Έλληνες της Τουρκίας. Ο Φάνης Γκέκας έπαιξε για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του και πέτυχε και τα δύο γκολ της Κόνιασπορ επί της Μπούρσασπορ (1-2). Μεγάλη νίκη και για την Κάισερισπορ, η οποία έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Γαλατάσαράι σ' ένα παιχνίδι που έπαιξε βασικός ο Αλέξανδρος Τζιόλης.

Μπούρσασπορ - Κόνιασπορ 1-2 από el-buitre99

Σκωτία - Ασίστ ο Σαμαράς Λεπτά συμμετοχής μετά από καιρό πήρε ο Γιώργος Σαμαράς στη νίκη της Σέλτικ επί της Σεντ Μίρεν. Ο 29χρονος, μάλιστα, στα 10 λεπτά που αγωνίστηκε μπόρεσε να δώσει και το τρίτο γκολ στον Στρόουκς. Βασικός και πάλι ο Βαγγέλης Οικονόμου στην ήττα της Ρος Κάουντι (2-1) από τη Μάδεργουελ.
Σέλτικ - Σεντ Μίρεν 3-0 από el-buitre99

Οι υπόλοιποι της Ευρώπης

Βασικοί ήταν οι δύο από τους τρεις Έλληνες της Αυστρίας. Ο Θάνος Πέτσος είναι αναντικατάστατος στη Ραπίντ Βιέννης, οποία νίκησε με 3-0 τη Βόλφσμπεργκερ, ενώ και οΤαξιάρχης Φούντας ήταν στο αρχικό σχήμα της Γκρόντιγκ στη νίκη επί της Ριντ (1-4). Ωστόσο, αντικαταστάθηκε στο 38'. Εκτός αποστολής στην ισοπαλία της Λίφερινγκ (1-1) με τη Χορν ο Χρήστος Παπαδημητρίου.
Ίδιος ήταν και ο απολογισμός στη Ρουμανία. Ο Λεωνίδας Παναγόπουλος ήταν βασικός στην ήττα της Σαγκεάτα από τη Στεάουα Βουκουρεστίου (1-2), για λογαριασμό της οποίας οΠαντελής Καπετάνος έμεινε εκτός αποστολής. Βασικός και ο Μανώλης Παπαστεριανόςστη λευκή ισοπαλία της Κονκόρντια με την Πετρολούλ.